Haber

BM, Kaçırılan Burkina Fasolu 50 Kadın ve Kızın Derhal Serbest Bırakılması Çağrısında Bulundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 18 Ocak (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Salı günü, Burkina Faso’da yiyecek ararken geçen hafta kaçırılan 50 kadın ve kız çocuğunun derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Kimliği belirsiz silahlı grupların Perşembe ve Cuma günleri kuzeydeki Arbinda kasabası yakınlarında kadınları ve kızları kaçırdığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres olayı şiddetle kınadı.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter, kaçırılan kadın ve kızların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması ve ailelerinin yanına sağ salim dönmeleri çağrısında bulunuyor.”

Guterres, yetkilileri “bu suçun sorumlularını adalete teslim etmek için hiçbir çabadan kaçınmaya” çağırdı.

Guterres ayrıca BM’nin sivil korumayı iyileştirme ve kalıcı barışa ulaşma çabalarını desteklemek de dahil olmak üzere Burkina Faso ve uluslararası ortaklarla çalışmaya devam etme sözü verdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk de faillerden hesap sorulmasını talep etti.

BM Güvenlik Konseyi bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, Batı Afrika ve Sahel ülkelerinin “benzeri görülmemiş” düzeyde güvensizlik de dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini söyledi.

UNOWAS’ın BM Bölge Ofisi yetkilisi Giovanie Biha, silahlı grupların, şiddet yanlısı aşırılık yanlılarının ve suç şebekelerinin faaliyetlerinin binlerce okulu ve sağlık merkezini kapatmaya ve milyonları yerinden etmeye zorladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu