Haber

Somali: Bir Hafta Boyunca Çıkan Çatışmalarda 200’den Fazla Eş-Şebab Militanı Öldürüldü

MOGADİŞU, 15 Şubat (Xinhua) — Somalili yetkililer, Somali Ulusal Ordusu (SMO) ve bölgesel güçlerin ülkenin güney ve orta bölgelerinde düzenlediği bir haftalık operasyonda 200’den fazla Eş-Şebab militanının öldürüldüğünü söyledi.

Enformasyon Bakanı Daud Aweis Jama Çarşamba günü başkent Mogadişu’da düzenlediği basın toplantısında, Al-Rule bağlantılı militanlara yönelik son operasyonların istenen sonuçları verdiğini söyledi.

Jama, operasyonda aralarında bir El Şebab komutanı ve bir bomba uzmanının da bulunduğu çok sayıda militanın teslim olduğunu duyurdu.

SNA, Salı günü Somali’nin orta kesimindeki Mudug bölgesine askerler tarafından düzenlenen operasyonda 10 Eş-Şebab militanının öldürüldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını bildirdi.

Son saldırıyla ilgili henüz bir açıklama yapmayan Eş-Şebab, bu hafta başlarında Somali’nin güneyindeki Aşağı Shabelle ve Jubba bölgelerindeki iki askeri üsse düzenlenen ve çok sayıda askerin şehit olduğu baskınları üstlendi.

Terör örgütü 2011 yılında Mogadişu’dan çıkarılmasına rağmen halen devlet daireleri, oteller, restoranlar ve kamusal alanlara yönelik saldırılar gerçekleştirebilmektedir.

Somali Devlet Başkanı Hassan Şeyh Mahmud, El Şebab’a karşı topyekun savaş ilan etti ve militanları saklandıkları yerden çıkarma sözü verdi.

besikduzuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu