Ekonomi

Fatih Dönmez: Doğalgaz dağıtım merkezinde son noktaya geldik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. “Güney Gaz Koridoru 9. Danışma Kurulu Toplantısı”Daha sonra gazetecilerle görüştü.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) hakkında da bilgi veren Dönmez, bu hat üzerinden Avrupa’ya yaklaşık 20 milyar metreküp gaz sevk edildiğini söyledi.

“Güvenliğe katkı sağlayacak”

TANAP ile Türkiye’ye yaklaşık 20 milyar metreküp gaz ulaştırıldığını belirten Dönmez, şunları kaydetti;

TANAP’ın kapasitesinin ikiye katlanması konusunda görüş birliği var. Onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Tabii ki, alanın iyileştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla üretimin artırılması gerekiyor. İnşallah 3-4 yıl içinde bu kapasite artışı gerçekleşecek. Bu sayede hem Türkiye hem de Avrupa arz güvenliğine katkı sağlayacaktır.

“Ciddi yatırımlar planlanıyor”

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki elektrik bağlantılarının sadece TANAP projesiyle sınırlı olmadığına işaret eden Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı sınırı çok sistemli çalışıyor. Yine son yıllarda artan bir elektrik ticareti söz konusudur. Elektriği Azerbaycan’dan getiriyoruz. Şimdi yeni dönemde Azerbaycan, Hazar kıyısındaki rüzgar potansiyelini değerlendirmek için önemli yatırımlar planladı. Burada üretilecek olan bu yenilenebilir enerjinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya transferi de gündemimizde olan ve müzakere ettiğimiz konuların başında geliyor.

“Gaz merkezi çalışmalarında son noktaya gelindi”

Türkiye olarak önceliklerinin kendi arz güvenliği olduğunun altını çizen Dönmez, şunları kaydetti:

“Son yıllarda kendi arz güvenliğimizi sağlamak için altyapı çalışmalarını yaparken, önce Avrupa ülkelerine gaz aktarıp sonra da gaz ticaretini yapacağımız bir noktaya gidiyoruz. Burada yer alan ülkelerin temsilcileriyle de ilgili müzakereleri yaptık. “Görüştüğümüz yetkililer bu projeye destek vereceklerini söylediler. Türkiye Türkiye’de dağıtım merkezi ve ticaret merkezi kurma çalışmalarımızda son noktaya geldik. Hedefimiz bir yıl içinde ilk ticareti orada başlatmak.”

“Anlaşma yapıldı”

Türkiye Petrolleri (TPAO) ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) arasındaki işbirliğine de değinen Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı:

SOCAR ile Türkiye Petrolleri arasında geçmişten gelen Hazar bölgesi başta olmak üzere belli alanlarda ortak projeler vardı. Son haftalarda başka bir alanla ilgili görüşmeler sürüyordu. Şimdi işbirliği anlaşması yapıldı. Alanla ilgili bilgiler her iki tarafa da açılacaktır ve ödeme yapılacaktır. Olumlu sonuç alınırsa Türkiye Petrolleri bu alanda da aktif rol almış olacaktır.

haber-korkuteli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu